Pytania i odpowiedzi (kliknij aby rowinąć)

Problemów z zębami na własnej skórze doświadczył chyba każdy z nas. Nie obcy jest również strach przed borowaniem czy w ogóle przed dentystą. Tymczasem strach ma tylko wielkie oczy. Wielu problemów można uniknąć poprzez właściwą pielęgnację jamy ustnej oraz regularne wizyty kontrolne w gabinecie dentystycznym.

Higiena jamy ustnej i zębów to nie tylko aspekt estetyczny,ale także a może przede wszystkim zdrowotny. Badania prowadzone na całym świecie dowodzą, że próchnica, która jest pierwszym następstwem zaniedbanych zębów a także choroby przyzębia są nie tylko problemem zdrowia jamy ustnej, ale mają niekorzystny wpływ na cały organizm. Lekceważenie właściwej pielęgnacji uzębienia może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Wśród nich można wymienić choroby serca, udar mózgu, choroby nerek czy nawet nowotwory.

Dzieci od 2 do 12 roku życia raz na cztery miesiące, dzieci starsze oraz dorośli powinni zgłaszać się co sześć miesięcy. Przy czym należy zaznaczyć, że kontrola to nie tylko przegląd jamy ustnej z lusterkiem i zgłębnikiem. U osób dorosłych wskazane jest wykonanie pełnej diagnostyki raz na pięć lat. Nieodzownym jest wykonanie zdjęcia pantomograficznego dzięki, któremu widoczne są wszystkie zęby, otaczające je tkanki, zatoki szczękowe oraz stawy skroniowo – żuchwowe.

Jeżeli pediatra lub stomatolog nie zasugerował wcześniejszej wizyty to pierwsza wizyta u specjalisty zajmującego się zgryzem powinna się odbyć około 6-7 roku życia.

Przede wszystkim należy stosować odpowiednie szczoteczki oraz pasty do zębów czyli takie, które są dostosowane do wieku. Kolejnym ważnym punktem w codziennej pielęgnacji jest oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych przy użyciu nici, taśmy lub specjalnej szczoteczki międzyzębowej. Stosowanie płukanek przeciwbakteryjnych również powinno być stałym elementem pielęgnacji jamy ustnej. Bardzo ważne i niezbędne są regularne wizyty kontrolne u stomatologa. W gabinecie raz na pół roku należy profesjonalnie oczyszczać zęby oraz fluorować. Dodatkowo u dzieci w świeżo wyrzynających się zębach zabezpieczać bruzdy lakiem.

Przynajmniej trzy razy dziennie czyli po śniadaniu, obiedzie i kolacji. Pacjenci ortodontyczni leczeni aparatami stałymi muszą myć zęby po każdym posiłku.

Jeżli mamy do czynienia z produktem markowym nie musimy martwić się o szkliwo. Jednak szczoteczki elektryczne mają wpływ na tkanki otaczające ząb, więc nie każdy pacjent może je stosować.

Właśnie dlatego w tym zawodzie tak ważny jest profesjonalizm, indywidualne podejście do pacjenta oraz dobrej jakości materiały i sprzęt. Jeżeli takowym dysponujemy to możemy postawić trafną diagnozę oraz szybko i bezboleśnie wyleczyć pacjenta.

Niektóre jednostki chorobowe wymagają odpowiedniego przygotowania pacjenta. Mam na myśli podanie antybiotyku przed leczeniem jeżeli pacjent ma np. zastawkę serca. Natomiast osoby po przebytych zawałach, przyjmujące leki przeciwzakrzepowe, powinny je na czas zabiegu usunięcia zęba odstawić. Oczywiście po uprzedniej konsultacji i pod opieką internisty.

Jeżeli pacjent jest przeziębiony, czy ma opryszczkę wargi powinien przełożyć wizytę na inny termin, dzięki temu nie jest źródłem infekcji personelu w gabinecie oraz innych pacjentów.

To zależy od sposobu wybielania. Jeżeli mówimy o pastach wybielających jak najbardziej tak. Natomiast środkom bardziej agresywnym takim, którymi wybielamy w gabinecie stomatologicznym mówimy zdecydowanie nie. Po pierwsze mogą dostawać się do przewodu pokarmowego, po drugie często wybielaniu towarzyszy różnego stopnia ból. Wpływ składników znajdujących się w pastach wybielających nie został jeszcze przebadany pod kątem wpływu na rozwijający się płód.

Istnieją dwie profesjonalne metody wybielania:

Pierwsza to wybielanie w gabinecie polegające na zastosowaniu wysokoprocentowych preparatów wybielających. Lekarz podczas wizyty nakłada je kilkakrotnie na zęby . Efekt jest natychmiastowy. Pacjent spędza na fotelu około 2 godzin.

Druga metoda to wybielanie nakładkowe polegające na zastosowaniu specjalnych, wykonanych indywidualnie dla pacjenta nakładek wypełnionych preparatem wybielającym o różnym natężeniu. Sam proces wybielania odbywa się w warunkach domowych. Można nakładki nosić w ciągu dnia lub z nimi spać. W przeciwieństwie do pierwszej metody zęby wybielają się stopniowo. Proces wybielania trwa od 10 do 14 dni.

Należy pamiętać że zarówno jedna jak i druga metoda wybielania wymaga powtarzania.

 

Najważniejszy jest zakup produktu dostosowanego do wieku i potrzeb. Każda znana firma chwali swój produkt jako najlepszy, najskuteczniejszy. Nie dajmy się jednak zwariować. Stosujmy te środki, ktore nam odpowiadają pod względem skuteczności, konsystencji, smaku i zapachu. Wszystkie dostępne pasty i płukanki są świetnie opisane. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu pacjent uważa, że nic u niego nie działa to musi zasięgnąć porady stomatologa.

Wymiana uzębienia trwa od szóstego do dwunastego roku życia. W tym czasie zęby mleczne z próchnicą są w stanie uszkodzić zawiązki zębów stałych, które znajdują się pod mleczakami. Mogą również spowodować powstanie próchnicy na już wyrzniętych zębach stałych. Proces ten dotyczy głównie szóstek, które pojawiają się jako pierwsze i rodzice najczęściej o nich zapominają. Poza tym zęby mleczne bolą tak samo jak stałe i wymagają takiego samego leczenia. Niestety próchnica powstająca w obrębie nich postępuje o wiele szybciej. Jeżeli taki ząb wymaga wyrwania a następuje to wcześniej niż wymiana fizjologiczna zęba, to taki pacjent kwalifikuje się do długoczasowego leczenia ortodontycznego. Pamiętajmy również, że bakterie w zębach mlecznych są takie same jak w przypadku zębów stałych. Też mają niekorzystny wpływ na serce, nerki i inne narządy wewnętrzne.

Pacjent ma prawo do pełnej informacji o zastosowanym leczeniu a także o innych jego technikach i możliwościach. Przede wszystkim nie powinien bać się zadawać pytań. Jesteśmy po to, by dzielić się naszą wiedzą z pacjentem i wspólnie z nim wybrać najwłaściwszą i najdogodniejszą metodę leczenia. Nasza rola nie ogranicza się tylko i wyłącznie do samego leczenia. Ważną częścią naszej pracy jest również nauczanie pacjenta prawidłowych nawyków higienicznych. Mam na myśli stosowanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych a także odpowiedniej techniki szczotkowania zębów. Rzecz wydawałoby się banalna w istocie jest bardzo ważna i odgrywa kluczową rolę dla naszego uzębienia.

Próchnica zębów mlecznych nie jest tylko defektem estetycznym, ale także problemem zdrowotnym całej jamy ustnej. Często spotykam się z opinia, że „mleczaki” to tylko zęby „tymczasowe” i nie warto zaprzątać sobie nimi głowy. Jest to nie tylko błędne założenie, ale również krzywdzące. Zepsuty zab mleczny z towarzyszącym mu stanem ropnym stanowi zagrożenie nie tylko dla sąsiednich zębów, ale także dla zdrowia a nawet życia małych pacjentów.

Utrata naturalna zębów mlecznych jest stopniowa i w trakcie jej trwania pojawiają się zęby stałe. Okres wymiany uzębienia trwa od szóstego do trzynastego roku życia (pomijając zęby mądrości). Zatem przez sześć lat zęby stałe sąsiadują z mlecznymi, stopniowo je zastępując. Naturalne jest więc rozprzestrzenianie się próchnicy z „mleczaków” na zęby stałe. Ponadto nalezy pamiętać, że pod owymi „mleczakami” znajdują się zawiązki zębów stałych, które również ulegną uszkodzeniu. Zaniedbanie lub zaniechanie leczenia objętych próchnicą zębów mlecznych skutkuje większą skłonnością do próchnicy zębów stałych.

Pragnę zwrócić szczególną uwagę na zbyt późne pojawienie się u stomatologa dzieci, u których już doszło do próchnicy. Najczęstszą przyczyną wizyty jest ból zęba. Towarzyszy mu często stan zapalny okolicznych tkanek. Niestety w wielu przypadkach ząb jest już tak zniszczony, że jedynym wyjściem jest jego usunięcie. W warunkach zapalenia środki znieczulające bywają zawodne. Wizyta, mimo wyczucia i delikatności lekarza stomatologa, staje się nieprzyjemnym przeżyciem a nawet traumą dla nieoswojonego i nieprzygotowanego dziecka. Często takie pojedyncze doświadczenie buduje zdecydowanie negatywny stosunek dziecka do dalczego leczenia. Dlatego ważne jest, by pierwsze wizyty w gabinecie stomatologicznym dziecko kojarzyło z drobnymi zabiegami profilaktycznymi. Dalsze, regularne kontrole pozwolą na spokojne wychwycenie ewentualnych niewielkich ubytków i bezbolesne ich zaopatrzenie.

Kolejnym ważnym powodem przemawiającym za dbałością o zęby mleczne jest ich szczególna funkcja jaką pełnią.Utrzymują bowiem miejsce dla zębów stałych i „porządkują” kolejność i miejsce ich wyrzynania. Częstym powikłaniem przedwczesnej utraty zębów mlecznych są wady zgryzu takie jak : tyłozgryzy, stłoczenia, przemieszczenie zębów stałych, zgryz otwarty i krzyżowy.

Ostatnią aczkolwiek bardzo ważną kwestią, którą muszę poruszyć jest wpływ objętych próchnicą zębów mlecznych na zdrowie ogólne dziecka. „Mleczaki” podobnie jak zęby stałe mają łączność z całym organizmem poprzez naczynia miazgi i krew. Bakterie znajdujące się w zniszczonym próchnicą zębie, poprzez krew mogą dotrzeć do tak ważnych narządów jak serce, nerki, płuca czy stawy. Zatem czy warto narażać zdrowie naszych pociech?

Współczesna stomatologia dziecięca oferuje cały arsenał zabiegów profilaktyczno- leczniczych, które sprawią, że uśmiechy najmłodszych pacjentów będą nieskazitelne i zdrowe przede wszystkim. Pragnę podkreślić, że małe dziecko jest równie ważnym pacjentem jak osoba dorosła. Stomatolodzy dokładają wszelkich starań by dziecko kojarzyło gabinet stomatologiczny jako miejsce przyjemne i atrakcyjne.

Pamiętajmy, że zdrowe zęby mleczne to podstawa dla zdrowia zębów stałych. A odpowiednio podjęte działania na tym etapie rozwoju dziecka pozwolą uniknąć powikłań w przyszłości.

Profilaktyka
 

Profilaktyka stomatologiczna- ma za zadanie zapobiegać powstawaniu chorób zębów i przyzębia. Prawidłowo stosowana zapewnia nam osiągnięcie efektu zdrowych zębów i pięknego uśmiechu. Głównym celem profilaktyki jest walka z płytką nazębną, podstawową przyczyną rozwoju próchnicy i chorób przyzębia.

 

Profilaktykę możemy podzielić na stosowaną w gabinecie oraz w warunkach domowych.
Do gabinetowej zaliczamy:

  1. Instruktaż higieny jamy ustnej-przeprowadzany przez lekarza stomatologa lub higienistkę. Jego celem jest nauczenie pacjenta prawidłowego szczotkowania zębów oraz wyboru środków do higieny jamy ustnej.
  2. Profesjonalne oczyszczanie zębów:

 

   • mechaniczne oczyszczanie powierzchni zębów za pomocą szczotek, gumek i specjalnych past
   • piaskowanie, czyli usuwanie za pomocą piaskarki osadów i nalotów znajdujących się na zębach
   • skaling, usuwanie ultradźwiękami złogów nazębnych

 

 1. Fluoryzację- zabieg, który polega na położeniu na zęby lakierów, żelów, pianek fluorkowych celem wzmocnienia szkliwa zębów. a także zapobieganie powstawania próchnicy początkowej. Jest ona niewidoczna dla pacjenta natomiast powoduje rozwój próchnicy wymagającej leczenia. Ponadto fluoryzacja zapobiega powstawaniu próchnicy wtórnej, czyli powstającej w okolicy wypełnień.
 2. Lakowanie zębów- polega na wypełnieniu bruzd, zagłębień i szczelin w obrębie świeżo wyrzniętych zębów stałych i mlecznych, specjalnym materiałem- lakiem szczelinowym. Ma to na celu zlikwidowanie miejsc podatnych na odkładanie się resztek pokarmowych.

Domowa profilaktyka polega na przestrzeganiu zaleceń lekarza stomatologa czy higienistki. Na regularnym szczotkowaniu zębów min. trzy razy dziennie, stosowaniu środków dodatkowych takich jak nitki dentystyczne, szczoteczki jednopęczkowe, międzyzębowe oraz płyny do płukania jamy ustnej.

Bardzo istotne jest również zgłaszanie się na regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym co 4-6 miesięcy.

 

Słownik terminów stomatologicznych

SKALING– to zabieg usunięcia złogów nazębnych( kamienia nazębnego) gromadzących się na powierzchni zębów. Zabieg przeprowadza się urządzeniami ultradźwiękowymi zwanymi skalerami.

PIASKOWANE– to zabieg usuwania osadu i przebarwień zębów powstałych od papierosów, kawy, herbaty. Zabieg ten przeprowadza się urządzeniem zwanym piaskarką, która wyrzuca pod ciśnieniem mieszaninę pyłu i wody.

KIRETAŻ– to zabieg stosowany w leczeniu chorób przyzębia. Polega na oczyszczeniu kieszonki przyzębnej z zawartości będącej przyczyną utrzymywania się stanu zapalnego m.in. resztek kamienia nazębnego zasiedlonego przez bakterie.Do tego celu stosuje się między innymi urządzenia ręczne zwane kiretami.

LAPISOWANIE-Technika polegajaca na nasączaniu powierzchni zęba mlecznego roztworem azotanu srebra. technikę tą stosuje się w przypadku gdy ząb mleczny jest tak bardzo zniszczony próchnicą, że nie da się założyć wypełnienia.Tkanki próchnicowe po takim zabiegu mają charakterystyczny czarny kolor.

LAKOWANIE-zabieg profilaktyczny wykonywany w zdrowych zębach stałych i mlecznych. Polega na pokryciu lakiem bruzd i zagłębień w zębach, dzięki temu eliminuje możliwość rozwoju próchnicy w trudno dostępnych miejscach.

FLUORYZACJA, LAKIEROWANIE– to zabieg polegający na pędzlowaniu, wcieraniu w zęby roztworów, żeli, lakierów, pianek fluoryzacyjnych. Zabieg ten ma na celu wzmocnienie zębów, zapobieganie rozwojowi próchnicy.

PANTOMOGRAM-to zdjęcie rentgenowskie szczęki i żuchwy. Zdjęcie przeglądowe przedstawiające ogólny stan wszystkich zębów oraz
sruktur je otaczających takich jak kości szczęki i żuchwy, stawy skroniowo- żuchwowe i częciowo zatoki szczękowe.Wykonanie takiego zdjęcia jest bezbolesne i trwa kilkanaście sekund.

LICÓWKA-to cienki płatek porcelany ( licówka porcelanowa), lub kompozytu( licówka kompozytowa), który nakleja się na przednią powierzchnię zęba.

KORONA PORCELANOWA– to ząb porcelanowy umocowany na istniejącym własnym korzeniu zęba.

MOST PORCELANOWY-to konstrukcja połączonych koron porcelanowych, pomiędzy którymi znajduje sie korona odbudowująca brak zębowy.

PROTEZA AKRYLOWA-to uzupełnienie ruchome( wyjmowane), częciowe( na kilka brakujących zębów) , całkowite( kiedy pacjent nie posiada własnych zębów) wykonane z akrylu.

PROTEZA SZKIELETOWA-to uzupełnienie ruchome częściowe z elementami metalu (niewidocznego dla otoczenia podczas uśmiechu).

W przypadku braków czuciowych lepsze rozwiązanie niż proteza akrylowa, ponieważ nie powoduje zaniku kości, nie niszczy pozostałych zębów.

ONLAY, INLAY-to nakłady, wkłady koronowe używane do odtwarzania zęba lub do wypełniania ubytków ( zamiast tradycyjnych wypełnień). Mogą być wykonywane z kompozytu, porcelany, złota.

TELERENTGENOGRAM-zdjęcie cefalometryczne= zdjęcie boczne głowy, głównie wykorzystywane w ortodoncji do diagnostyki wad zgryzu i planowania leczenia ortodontycznego.

ZDJĘCIE PUNKTOWE ZĘBA– zdjęcie wewnątrzustne – umożliwia diagnostyczną ocenę całego zęba, wyrostka zębodołowego oraz kości w danym obrębie.